niedziela, 18 grudnia 2016

Quiz

Serdecznie zapraszam do rozwiązania mojego quizu na temat Japonii :)
https://goo.gl/forms/nhrSmG1oNgJEnd2J2

Sieci komputerowe

1. Sieć komputerowa to grupa kilku komputerów połączonych ze sobą za pomocą dowolnego medium transmisyjnego w celu wymiany danych i współdziałania zasobów sieciowych.

2. Urządzenia sieciowe:
- Karta sieciowa
- Koncentrator (Hub)
- Przełącznik (Switch)
- Router
- Access Point
- Wtórnik (Repeater)
- Bridge

3. Rodzaje medium transmisyjnego:
- Kabel RJ45 (Skrętka)
- Kabel koncentryczny
- Światłowód
- Fale radiowe

4. Podział sieci komputerowej ze względu na topologię:
- szynowa (magistralowa)
- pierścieniowa
- gwiazdy

5. Podział sieci komputerowej ze względu na jej organizację:
- Klient - serwer
- Peer to peer (P2P)

6. Podział sieci komputerowej ze względu na zasięg działania:
- LAN
- MAN
- WAN
- Internet

Komunikacja i wymiana informacji w internecie

1. E-mail.
Konto e-mail to konto poczty elektronicznej, zwane także - w analogii do poczty tradycyjnej - skrzynką poczty elektronicznej. Posiadanie konta e-mail daje Ci możliwość wymiany korespondencji z innymi użytkownikami sieci Internet.
2. Czat.
Czat to rodzaj rozmowy między dwoma lub wieloma użytkownikami komputerów za pośrednictwem Internetu lub innej sieci komputerowej, polegającej na naprzemiennym przesyłaniu wiadomości tekstowych.
3. Komunikatory.
Komunikator internetowy to program, który umożliwia szybkie przesyłanie wiadomości między użytkownikami. To najbardziej naturalna i przyjazna forma rozmowy w Internecie. Główną część komunikatora stanowi zawsze lista kontaktów, czyli spis osób, z którymi możesz rozmawiać.
4. Grupa dyskusyjna.
Jest to tematyczny zbiór artykułów Usenetu, światowego zasięgu systemu wymiany informacji przy użyciu Internetu, znanego także jako niusy (ang. news). Usługa ta pozwala na automatyczną wymianę wiadomości internetowych lub innego rodzaju pisanych komunikatów w obrębie pewnej grupy osób.
5. Forum dyskusyjne.
Jest to przeniesiona do struktury stron WWW forma grup dyskusyjnych, która służy do wymiany informacji i poglądów między osobami o podobnych zainteresowaniach przy użyciu przeglądarki internetowej. Fora dyskusyjne są obecnie bardzo popularną formą grup dyskusyjnych w Internecie.
6. Web 2.0
To potoczne określenie serwisów internetowych, powstałych po 2001, w których działaniu podstawową rolę odgrywa treść generowana przez użytkowników danego serwisu.
7. Blog.
Jest to pewien rodzaj strony internetowej składający się z samodzielnych, specyficznych, różnorodnych, odrębnych, oraz uporządkowanych chronologicznie wpisów. Porządku na tej stronie internetowej pilnuje jej właściciel, a zarazem twórca.
8. FTP.
To protokół komunikacyjny typu klient-serwer wykorzystujący protokół TCP według modelu TCP/IP (krótko: połączenie TCP), umożliwiający dwukierunkowy transfer plików w układzie serwer FTP–klient FTP.
9. P2P.
To model komunikacji w sieci komputerowej zapewniający wszystkim hostom te same uprawnienia, w odróżnieniu od architektury klient–serwer.








Rozwiązanie problemów

Wydanie reszty.
1. Sformułowanie problemu.
Przed przystąpieniem do jakiegokolwiek algorytmu należy należy sformułować problem, czyli określić, co chcemy osiągnąć, rozwiązać.
2. Rozwiązanie.
- opis słowny algorytmu to przedstawienie rozwiązania problemu za pomocą słów. Za pomocą opisu słownego można podać algorytm gotowania zupy, uruchamianie pralki lub wyjaśnić, w jaki sposób włączyć komputer
- schemat blokowy służy do graficznego przedstawienia ciągu kolejnych kroków. Każda operacje przedstawione są za pomocą odpowiednio połączonych skrzynek (bloków).

Skrzynki mają kształt figur geometrycznych. Wygląd i opis skrzynek oraz połączenia między nimi dokładnie określają sposób i kolejność działań.






niedziela, 27 listopada 2016

niedziela, 23 października 2016

Zagrożenia przy pracy z komputerem

Komputer oprócz tego, że jest świetną formą rozrywki i kopalnią różnorakiej wiedzy i wielu informacji, niesie ze sobą pewne ryzyko. Nadużywanie czegokolwiek, nie tylko używek, alkoholu czy papierosów prowadzi do uzależnienia. W przypadku komputera jest nie inaczej. 
Ludzie uzależnieni są tak naprawdę zniewoleni przez rzecz materialną. W wiadomościach nieraz słyszy się o tragicznych w skutkach wypadkach, w których rodzice młodych ludzi zakazują im korzystania na pewien czas z tego wynalazku. Dla uzależnionego od komputera człowieka liczy się tylko to by przebywać z nim najwięcej możliwego czasu. Nic innego się nie liczy. Przestają go obchodzić przyjaciele, znajomi, oceny, szkoła, rodzina... Dlatego uzależnieni często popełniają opłakane w skutkach czyny, o których normalny, zdrowy człowiek nigdy w życiu by nawet nie pomyślał. 
Pragnę uświadomić wszystkich, że należy korzystać z komputera, bo jest on świetnym wynalazkiem, jednakże w sposób mądry. 
Wytyczne korzystania z komputera:
- 3-5 lat: 20 minut,
- 6-10 lat: 30 minut,
- Powyżej 10 lat: 60 minut,
- Nastolatkowie: 90 minut.
Oprócz zagrożenia psychicznego wynikającego z korzystania z komputera możliwy jest również poważny niekiedy uszczerbek na zdrowiu. Związany on jest z najczęściej z przyjmowaniem niewłaściwej postawy ciała wymuszanej budową i ustawieniem urządzeń biurowych, a także specyficznym trybem życia: przede wszystkim brakiem aktywności ruchowej przez długi okres czasu.

Powyższe zagrożenia mogą w konsekwencji prowadzić do:
  • bólów mięśniowo-szkieletowych okolic szyi, barków i pleców,
  • bólów mięśniowych okolic nadgarstków i kończyn górnych,
  • skrzywienia bocznego kręgosłupa,
  • pogłębionej kifozy piersiowej (tzw. garba),
  • bólów i zawrotów głowy,
  • zmniejszonej lordozy lędźwiowej,
  • zespołu suchego oka.
  • możliwe są również niepożądane zmiany ogólnoustrojowe - od osłabienia ogólnej siły mięśniowej, przez zaburzenia układu oddechowego i krążenia, nawet po otyłość, cukrzycę i osteoporozę.
Aby uniknąć tych wszystkich niepożądanych skutków należy, tak jak już wcześniej napisałam, mądrze korzystać z komputera. Jeśli dłużej siedzimy na komputerze powinniśmy robić przerwy piętnastominutowe co czterdzieści pięć minut. Zaleca się również w tym czasie przewietrzyć pokój w którym jest urządzenie. Gdy tylko zastosujemy się do tych prostych zaleceń będziemy czuć się i funkcjonować o wiele lepiej! 

niedziela, 2 października 2016

Moja ulubiona przeglądarka internetowa

Moją ulubioną przeglądarką internetową jest Google Chrome. 

Korzystam z niej za każdym razem gdy chcę skorzystać z internetowego zasobu wiedzy bądź też skontaktować się z innymi ludźmi. Google Chrome jest najpopularniejszą przeglądarką wśród osób z mojej klasy oraz moich przyjaciół. Nawet moi rodzice z niej korzystają, a to dlatego, że jest prosta w obsłudze za pomocą funkcji Omniboxa. Działa on w następujący sposób: gdy przeglądarka zauważy, że użytkownik często korzysta z konkretnych witryn, zaoferuje mu opcję łączenia się z nimi bezpośrednio z paska Omnibox (patrz: zdjęcie).
Przy okazji - czy interface tej przeglądarki nie jest świetny? Prosty i konkretny, łatwy w obsłudze. Dla osób nieobeznanych z internetem i technologią jest to udogodnienie.

Do tego nie zdarza mi się często, że Google Chrome się zawiesza. Pomimo, że mam otwarte mnóstwo okien, którymi mogę swobodnie manewrować, układać, przenosić, przeglądarka działa szybko i sprawnie. Dla osoby, która się śpieszy i ma mało czasu na czekanie, aż dana strona się załaduje to ogromny plus! 

Kolejnym pozytywnym aspektem korzystania z Google Chrome jest bardzo ciekawa funkcja Incognito. Dzięki niej użytkownik może otworzyć okno, w którym nie będą rejestrowane jego czynności. Sama mało korzystam z tego okna, ale z pewnością przydaje się osobom pracującym. 

niedziela, 25 września 2016

Lekcja organizacyjna

1. BHP 
Na samym początku omówiliśmy zasady Bezpieczeństwa i Higieny Pracy na lekcji informatyki. 

2. PSO 
Następnie przeszliśmy do Przedmiotowego Systemu Oceniania.

3. Założyliśmy konto na gmailu i omówiliśmy jego podstawowe funkcje.

4. Przetestowaliśmy pocztę na gmailu, wysyłając do nauczyciela prowadzącego lekcje próbny email.

5. Potem przeszliśmy do strony Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika i omawialiśmy projekt Erasmus+.