niedziela, 23 października 2016

Zagrożenia przy pracy z komputerem

Komputer oprócz tego, że jest świetną formą rozrywki i kopalnią różnorakiej wiedzy i wielu informacji, niesie ze sobą pewne ryzyko. Nadużywanie czegokolwiek, nie tylko używek, alkoholu czy papierosów prowadzi do uzależnienia. W przypadku komputera jest nie inaczej. 
Ludzie uzależnieni są tak naprawdę zniewoleni przez rzecz materialną. W wiadomościach nieraz słyszy się o tragicznych w skutkach wypadkach, w których rodzice młodych ludzi zakazują im korzystania na pewien czas z tego wynalazku. Dla uzależnionego od komputera człowieka liczy się tylko to by przebywać z nim najwięcej możliwego czasu. Nic innego się nie liczy. Przestają go obchodzić przyjaciele, znajomi, oceny, szkoła, rodzina... Dlatego uzależnieni często popełniają opłakane w skutkach czyny, o których normalny, zdrowy człowiek nigdy w życiu by nawet nie pomyślał. 
Pragnę uświadomić wszystkich, że należy korzystać z komputera, bo jest on świetnym wynalazkiem, jednakże w sposób mądry. 
Wytyczne korzystania z komputera:
- 3-5 lat: 20 minut,
- 6-10 lat: 30 minut,
- Powyżej 10 lat: 60 minut,
- Nastolatkowie: 90 minut.
Oprócz zagrożenia psychicznego wynikającego z korzystania z komputera możliwy jest również poważny niekiedy uszczerbek na zdrowiu. Związany on jest z najczęściej z przyjmowaniem niewłaściwej postawy ciała wymuszanej budową i ustawieniem urządzeń biurowych, a także specyficznym trybem życia: przede wszystkim brakiem aktywności ruchowej przez długi okres czasu.

Powyższe zagrożenia mogą w konsekwencji prowadzić do:
  • bólów mięśniowo-szkieletowych okolic szyi, barków i pleców,
  • bólów mięśniowych okolic nadgarstków i kończyn górnych,
  • skrzywienia bocznego kręgosłupa,
  • pogłębionej kifozy piersiowej (tzw. garba),
  • bólów i zawrotów głowy,
  • zmniejszonej lordozy lędźwiowej,
  • zespołu suchego oka.
  • możliwe są również niepożądane zmiany ogólnoustrojowe - od osłabienia ogólnej siły mięśniowej, przez zaburzenia układu oddechowego i krążenia, nawet po otyłość, cukrzycę i osteoporozę.
Aby uniknąć tych wszystkich niepożądanych skutków należy, tak jak już wcześniej napisałam, mądrze korzystać z komputera. Jeśli dłużej siedzimy na komputerze powinniśmy robić przerwy piętnastominutowe co czterdzieści pięć minut. Zaleca się również w tym czasie przewietrzyć pokój w którym jest urządzenie. Gdy tylko zastosujemy się do tych prostych zaleceń będziemy czuć się i funkcjonować o wiele lepiej! 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz