Aparat cyfrowy:
- Możliwość podglądnięcia zdjęć bezpośrednio po zrobieniu oraz wykasowania tych „nieudanych”
- Możliwość wywołania tylko wybranych zdjęć
- Możliwość przechowywania zdjęć w formacie cyfrowym (nie koniecznie trzeba je wywoływać - niższe koszty) ale trzeba też pamiętać, że uszkodzenie dysku, czy płyty CD/DVD, na których przechowujemy zdjęcia, może nas pozbawić wszystkich tam zapisanych. Warto część najlepszych, najcenniejszych zdjęć wywołać i posiadać także w postaci tzw. odbitki.
- Zdjęcie posiada szczegółowo określoną rozdzielczość wyrażoną w pikselach.
- Rozdzielczość w najlepszych aparatach cyfrowych jest już porównywalna do rozdzielczości zdjęć na negatywach z aparatów tradycyjnych.
- Łatwość obróbki cyfrowej zdjęć
- Możliwość nagrania filmu
- Mniejsze zapotrzebowanie na światło matrycy aparatu cyfrowego, niż negatywu, a co za tym idzie większa łatwość zrobienia dobrych zdjęć w słabszych warunkach oświetleniowych, kiedy to aparat tradycyjny już sobie powoli nie radzi lub wymaga stosowania statywu i dłuższego czasu naświetlania.
- Robiąc zdjęcie w trybie automatycznym, w przypadku cyfrówki o niższej jakości matrycy, efekt ostateczny może okazać się przekłamany w stosunku do rzeczywistej kolorystyki, zwłaszcza przy słabym oświetleniu (np. ciemniejsze pomieszczenie).
- Możliwość wykonania określonej, niedużej ilości zdjęć na jednym negatywie
- Brak bezpośredniego wglądu do zdjęć
- Brak możliwości / duża trudność wyboru zdjęć wywoływanych
- Rozdzielczość jest cechą materiału światłoczułego, np. negatywu
- Brak konieczności umiejętności posługiwania się komputerem
- Niższa cena aparatu w porównaniu do „cyfrówki”
- Aparaty analogowe posiadają większą rozpiętość tonalną niż aparaty cyfrowe, zdjęcie trafniej oddaje barwy
- W przypadku fotografii analogowej, dzięki właściwościom negatywu, zdjęcie może oddać najmniejszy nawet detal, nie zmieniając naturalnej kolorystyki, wychwytuje występujące światłocienie, tworząc często oryginalne efekty.
Lustrzanka cyfrowa (DSLR, ang. Digital Single Lens Reflex Camera) – rodzaj lustrzanki jednoobiektywowej, w której rolę materiału światłoczułego spełnia matryca światłoczuła; w zależności od rozwiązania jest to matryca CCD lub matryca CMOS.
Typy aparatów cyfrowych:
- Aparaty kompaktowe - forma rozwojowa analogowych aparatów kompaktowych charakteryzująca się zwartą budową i niewielkimi rozmiarami oraz znacznym uproszczeniem i zautomatyzowaniem obsługi. Niewielkie rozmiary przetworników a co za tym idzie bardzo krótkie ogniskowe stosowanych obiektywów powodują, iż aparaty te charakteryzują sie dużą głębią ostrości, co z kolei powoduje, iż niekiedy nie stosuje się w nich układów ustawiania ostrości
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz