wtorek, 23 stycznia 2018

Kompresja stratna i bezstratna

Kompresja danych (ang. data compression) – polega na zmianie sposobu zapisu informacji tak, aby zmniejszyć redundancję i tym samym objętość zbioru. Innymi słowy chodzi o wyrażenie tego samego zestawu informacji, lecz za pomocą mniejszej liczby bitów.
Działaniem przeciwnym do kompresji jest dekompresja.



Kompresja stratna to taka, w której takie odzyskanie jest niemożliwe, jednak główne właściwości zostają zachowane. Np. jeśli kompresowany jest obrazek, nie widać znaczących różnic w stosunku do oryginału. Pomimo to może się już nie nadawać do dalszej przeróbki czy do wydruku, gdyż w tych zastosowaniach wymaga się zachowania innych właściwości.

Kompresja stratna przydaje się np. w telewizji przemysłowej, w której przesłanie wiele razy większego strumienia nieskompresowanego było by niemożliwe. Innym popularnym przykładem kompresji stratnej jest format MP3 szeroko stosowany do zapisania muzyki w postaci cyfrowej. Kolejny powszechny przykład to format jpg z którego korzysta większość cyfrowych aparatów fotograficznych do zapisu wykonanych zdjęć.

Kompresja bezstratna (ang. lossless compression) – ogólna nazwa metod kompresji informacji do postaci zawierającej zmniejszoną liczbę bitów, pod warunkiem, że metoda ta gwarantuje możliwość odtworzenia informacji z postaci skompresowanej do identycznej postaci pierwotnej.

Najważniejszym twierdzeniem o kompresji bezstratnej jest twierdzenie o zliczaniu.


Zalety kompresji danych: 
+ przesyłanie większej ilości danych w jednostce czasu,
+ przesyłanie tej samej ilości danych w krótszym czasie,
+ zmniejszenie rozmiarów danych przechowywanych na nośnikach.

Wady kompresji danych:
– przed użyciem danych należy je rozpakować,
– w pewnych sytuacjach dekompresja w czasie rzeczywistym lub quasi-rzeczywistym może pochłaniać sporo zasobów systemu komputerowego.

Programy do kompresji danych: 
►potocznie nazywane są „pakerami”, „archiwizatorami” lub „kompresorami”.
►należą do programów narzędziowych, przeznaczonych do umieszczania plików w archiwach i odtwarzania zapisanych w nich informacji.
►posiadają swoje własne formaty i algorytmy kompresji, przeznaczone dla różnego typu danych.
►Pliki możemy skompresować, używając popularnych programów, np. Winzip, Winrar, czy darmowym 7-Zip.
►W efekcie otrzymujemy plik o mniejszym rozmiarze, którego jednak w takiej postaci nie jesteśmy w stanie użyć go bezpośrednio.
►Kompresja z użyciem tego typu programów nie powoduje utraty danych –stąd nazwa KOMPRESJA BEZSTRATNA.




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz