Algorytm – w matematyce oraz informatyce to skończony, uporządkowany ciąg jasno zdefiniowanych czynności, koniecznych do wykonania pewnego zadania.Podstawowe cechy
Cechy algorytmów:
- poprawność (algorytm daje dobre wyniki),
- jednoznaczność (daje takie same wyniki przy takich samych danych),
- skończoność (wykonuje się w skończonej ilości kroków),
- sprawność (czasowa - szybkość działania i pamięciowa - "zasobożerność")
Sposoby prezentacji
Najbardziej przejrzystym sposobem prezentacji są schematy blokowe - narzędzia nakierowane na prezentację kolejnych czynności w projektowanym algorytmie.
Specyfikacją algorytmu nazywać będziemy parę własności: <wp, wk>, gdzie wp jest warunkiem początkowym, a wk warunkiem końcowym. Intuicyjnie, warunek początkowy to ten, który mają spełniać dane początkowe, a warunek końcowy to ten, który ma być spełniony po wykonaniu algorytmu. Ogólnie, oba warunki powinny opisywać zależności między zmiennymi przed i po wykonaniu algorytmu.
2. Poprawność algorytmów
Co to znaczy, że algorytm działa poprawnie? Intuicja podpowiada nam, że chodzi tu o to, by dla dowolnych danych uzasadnić zgodność uzyskanych wyników z zamierzeniami. Aby jednak taką zgodność ustalić ponad wszelką wątpliwość, musimy jasno sformułować intencje, podać tzw. specyfikację algorytmu.Specyfikacją algorytmu nazywać będziemy parę własności: <wp, wk>, gdzie wp jest warunkiem początkowym, a wk warunkiem końcowym. Intuicyjnie, warunek początkowy to ten, który mają spełniać dane początkowe, a warunek końcowy to ten, który ma być spełniony po wykonaniu algorytmu. Ogólnie, oba warunki powinny opisywać zależności między zmiennymi przed i po wykonaniu algorytmu.
3. Skończoność algorytmów
Algorytm jest skończony, jeżeli gwarantuje wyznaczenie wyniku w skończonej liczbie kroków.
ALGORYTM KTÓRY NIE JEST SKOŃCZONY NIE MOŻE ZOSTAĆ UZNANY ZA POPRAWNY.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz